«Цілий ряд тем провисає» – українська лауреатка «Нобеля» про роботу омбудсмена під час війни

Головне
«Цілий ряд тем провисає» – українська лауреатка «Нобеля» про роботу омбудсмена під час війни

Робота Офісу уповноваженого з прав людини під час війни помітна у питаннях обміну військовополоненими, але «провисає з цілої низки тем». Про це в інтерв’ю Радіо Свобода зазначила Олександра Матвійчук – очільниця «Центру громадянських свобод», який став лауреатом цьогорічної Нобелівської премії миру.

«Дмитро Лубінець відіграє важливу функцію в цьому процесі перемовин і обмінів, які стосуються військовополонених і цивільних заручників. І це, як видно, виглядає пріоритетом. І на це якраз направлена величезна увага роботи Офісу (омбудсмена – ред.). Але проблема в тому, що Офіс уповноваженого, за Конституцією, має гарантувати захист усіх прав та свобод, які в Конституції передбачені. І навіть якщо аналізувати публічні заяви Офісу (тобто чому приділяє увагу омбудсмен), цілий ряд тем провисає», – вважає Матвійчук.

Водночас, за її словами, громадським правозахисним організаціям наразі важко об’єктивно оцінити роботу уповноваженого Верховної Ради з прав людини через «низку об’єктивних причин».

«Повномасштабне вторгнення кардинально змінило роботу і пріоритети багатьох державних інституцій. Це (хочемо ми чи не хочемо) маємо враховувати. По-друге, у зв’язку з повномасштабним вторгненням, правозахисні організації не проводять системний моніторинг діяльності уповноваженого, як ми це робили раніше. Тому оцінювати складно», – пояснила Матвійчук.

Загалом, на її думку, процедура, яка дозволила Дмитру Лубінцю під час війни стати новим омбудсменом, становить загрозу для незалежності Офісу уповноваженого з прав людини.

«Що таке інституція уповноваженого з прав людини? Це – орган, який має бути здатний критикувати публічно владу, якщо та порушує права людини. І для цього є суворі правила захищеності: як процедура призначення уповноваженого, так і зняття. І коли вона порушується, коли вона узалежнюється від виконавчої влади, ця унікальна функція бути цим голосом зникає. І це вже не залежить від того, хто є уповноваженим. Потрібно знову повернути ці гарантії незалежності офісу», – наголосила Матвійчук.

1 липня 2022 року Верховна Рада призначила Дмитра Лубінця своїм нового Уповноваженого з прав людини. Тоді «за» проголосували 250 народних депутатів (більшість – представники «Слуги народу»).

20 жовтня, під час брифінгу на честь 100 днів на посаді омбудсмена, Дмитро Лубінець наголосив, що одна з основних його цілей – відновити довіру до інституту омбудсмена. Він також додав, що домагатиметься розуміння в суспільстві, що омбудсмен – дієвий інструмент моніторингу та захисту прав людини в Україні.

КиївNews

Новини

26 Липня 2024

ДТЕК змінив умови відключення світла у Києві: зміни торкнуться всіх

У Києві анонсували зміни на транспортних розв'язках

Очільник Пентагону про російські й китайські військові літаки біля Аляски: «це не стало несподіванкою»

25 Липня 2024

Відключень світла, опалення та води не уникнути: хто зимою опиниться у гірших умовах

«Вірні Москві, а не Богу» – капелан Сергієв у Конгресі США про релігійну політику РФ на окупованих територіях

на тлі виступу Нетаньягу біля Капітолію зібралися протестувальники

24 Липня 2024

Чехія запустить другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України

«Умови та час ще не назріли» – глава МЗС Китаю про переговори між Україною та РФ

важливо, щоб Пекін почув про війну безпосередньо від України

23 Липня 2024

ДТЕК втратив 90% генерації через обстріли, але планує повернути понад половину восени

Зла і дурна: Трамп відзначився образливим коментарем про Камалу Гарріс

Байден повідомив, що залишиться на посаді президента США до кінця терміну

22 Липня 2024

СБУ видала підозру настоятелю храму на Херсонщині, який закликав приєднатися до Росії

Всі новини ⇢