“Годі віддавати наші вулиці на відкуп прийшлим”: письменниця Забужко висловилася щодо знесення пам’ятника Булгакову
НовиниОксана Забужко давно виступає з критикою творчості Булгакова.
Українська письменниця Оксана Забужко висловилася щодо знесення пам’ятників роcійським письменникам в Києві, зокрема, Михаїлу Булгакову. Допис вона залишила в Фб.
Забужко не написала прямо, чи підтримує вона знесення, чи виступає проти. Але нагадала, що здавна виступає з критикою творчості письменника та того, як її трактують сучасники.
Забужко нагадала про свою статю “Цей проклятий «квартирный вопрос»”, що була опублікована на сайті «Радіо Свобода» у 2015 році. У ній вона описала Булгакова як підлу людину і заявила про його українофобство. Тоді Забужко звинуватили в упередженості.
“За майже 7 (СІМ!) років, що минули від публікації моєї статті, з урахуванням того, яку інформбурю вона спричинила (тоді спалилася ледь не вся наша фсбшна медіа-аґентура, зарівно російсько- й українськомовна!), – ім’я власника дому на Андріївському, 13 могли б вивчити вже й горобці на парканах, а в грудні 2021-го на будинку Листовничого навіть з’явилася перша “небулгаковська” дошка! (бо ж там не тільки Булгакови, а й Кошиць був один час квартиру наймав, той самий, угу, що подарував світу Капелу УНР, «Щедрика», а Ґершвінові «Ходить сон коло вікон», тобто Summertime, – але музей Кошиця в нас десь у задуп’ї на Лівому березі, а пам’ятника в Києві йому й досі нема…). І якщо ви досі «не знаєте», хто в київській культурній топографії тутешній, а хто «панаєхавший», то це вже винятково ВАШ ВИБІР” — вказує Забужко.
На додачу Забужко навела кілька речень зі спогадів про бітька Булгакова від його сучасника — українського літературного критика Сергія Єфремова.
“На десерт іще тримайте пасаж із спогадів Сергія Єфремова про Булгакова-батька, «дурного Афоню», дуже «достоєвський» персонаж, який «за мзду малую» трудився в «бандеровском» (закреслено) «мазепінском» Горадє цензором і страшенно від того, російським звичаєм, страждав” — описує уривок Забужко.
Нагадаємо, письменниця продовжує наполягати на тому, що Михаїл Булгаков у романі «Біла Гвардія» та п’єсі «Дні Турбіних» навмисно спотворив образ реальної людини — Василя Листовничого, власника будинку на Андріївському узвозі, 13, в якому Булгаков з родиною винаймав приміщення у 1906-1919 рр. Однак нині цей будинок прийнято називати “Будинком Балгакова”, а не “Будинком Листовничого”.
В київському Музеї Балгакова нещодавно заперечили твердження, що Булгаков навмисне спотворив образ Листовничого.
Нагадаємо, депутатки Київради Ксенія Семенова та Аліна Михайлова запропонували демонтувати 60 пам’ятників, пов’язаних із рф, та звезти їх до Музею тоталітаризму. Проект «Про демонтаж пам’ятних знаків та їх частин, пов’язаних із РФ та колоніальною спадщиною» зареєстрували та планують розглянути на наступному засіданні КМР.
Ідею Семенової та Михайлової розкритикував українсько-ізраїльський бізнесмен Корогодський, але натомість отримав шквал дорікань на власну адресу.
За знесення пам’ятників російським письменникам виступив і столичний активіст Ратушний.
Фото: Фейсбук
Київ24 там де ти:
всі новини Києва тут →