Ілля Муромець та Ілля Печерський: чи належать мощі святого Києво-Печерської Лаври богатирю з билин?

Головне
Ілля Муромець та Ілля Печерський: чи належать мощі святого Києво-Печерської Лаври богатирю з билин?

Про те, що однойменні мощі у Лаврі належать Іллі Муромцю, каже історик Олександр Алфьоров.

Він розповідає в інтерв’ю ведучому програми «Історична Свобода» Дмитру Шурхалу, що київського святого зображають із мечем, так як той був воїном до чернечого постригу. А ще – 35 років тому вчені дослідили, що на тілі нетлінного є знаки, що святий мав хворобу кісток, як і богатир з билин, про якого розповідали, що він з молоду не міг ходити:

«Як це зазначають билини, хворів на розлади рухомого апарату, сьогоднішньою мовою на остеохондроз у важкій формі, і загинув ченцем».

А ще в легендах розповідали, що Ілля був велетнем – а коли відкрили поховання святого та виміряли його зріст, то становив 180 сантиметрів:

«Як на сьогодні не дуже високий, але для того часу – то це чималий. З того часу середній зріст людей збільшився на 10-15 см».

Історик посилається до перших згадок про воїна в другій половині XVI cтоліття руським шляхтичем Філоном Кміта-Чорнобильським:

«В листі до іншого шляхтича він пише, що настав час, коли буде потрібна оця міць, честь і слава воїнів, коли повернуться наші Ілля Муровлянин і Соловей Будимирович».

Московити прибрали собі славу Іллі, створивши героя свого епосу Ілька Муромця, який мав справжнє ім’я Ілля Коровін та видавав себе за племінника царя Дмитра. То був розбійник з козацького стану та активіст періоду Смути на початку XVII  століття. А на картині росіянина Віктора Васнецова зображено «Богатирів», де насправді не Ілля Муровлянин, а образ московських сторожових бояр. Подібний пам’ятник отримав в спадок Київ у парку «Муромець» – за шаблоном, нав’язаним Російською імперією.

Пам’ятник у парку “Муромець”

Ілля Муромець походив з Моровійська, що знаходився на півдорозі між Києвом та Черніговом, а не в російському місті Муромі.

«За билинним циклом бачимо, що Ілля Муровлянин є героєм Київщини та Чернігівщини, ці території для нього рідні. Добирався до Києва за один день. А одного разу, переплутавши дорогу, виїхав не на Київ, а на Чернігів. Очевидно, з Моровійська їхав, бо з Мурома до Каєва близько тисячі кілометрів, на коні за день не здолаєш», – згадує Алфьоров.

Після того, як мощі Іллі Муровлянина виявились нетлінними, митрополит Петро Могила звернув на них увагу, як на одне з чуд, притаманних для київських угодників та підніс культ воїна до загальноукраїнських масштабів.

Як виявилось, у Іллі був і воєнний позивний – «Чобіток». За легендою, якось Ілля відбивався чоботом від ворогів та переміг. 

Нагадаємо, історикам достеменно відомо, що Антоній та Феодосій Печерські не мали відношення до Москви.

КиївNews

Новини

28 Квітня 2025

Відновлення частини історичної будівлі на Великій Житомирській викликає суспільний резонанс

27 Квітня 2025

Росія продовжує атаки на українські військові та цивільні об’єкти

Визначено природне походження плями на озері Синє у Києві

Загострення на фронті: понад 160 бойових зіткнень за добу

26 Квітня 2025

Зеленський і Макрон обговорили мирні зусилля під час зустрічі у Римі

Зустріч Трампа і Зеленського у Ватикані: підсумки приватної розмови

Оболонський парк «Прирічна»: учні змагалися у спортивному туризмі та «смузі перешкод»

25 Квітня 2025

Два київські університети увійшли до світового рейтингу закладів вищої освіти

Міністр фінансів України не очікує підписання угоди щодо надр із США цього тижня

У «Охматдиті» розповіли про стан дітей, постраждалих внаслідок російської атаки на Київ

24 Квітня 2025

Колектив театру вимагає звільнення керівника через зловживання та сексуальні домагання

Війна за добу: зросла кількість атак росії на фронті

У Києві затримали шахрая за фальшиві документи для виїзду за кордон

Всі новини ⇢