Історія будинку Мазепи в Києві: будівля в кількох архітектурних стилях, яка пережила пожежу, війни та революції Київ ТБ

Новини
Історія будинку Мазепи в Києві: будівля в кількох архітектурних стилях, яка пережила пожежу, війни та революції	    	              
              Київ ТБ

Будинок з відомим українським гетьманом пов’язує лише епоха.

Будинок Мазепи було споруджено на межі 17-го та 18-го століть – у час правління Івана Мазепи. Власне, у цьому будинку, що зветься його іменем, сам гетьман ніколи не був. Натомість будинок пережив пожежу, війни, революції і дожив до наших років. Про це йшлося в ефірі програми “Київ.Newsroom” на телеканалі “Київ”.

За словами істориків, досі з’являються гіпотези про відношення гетьмана Мазепи до будинку. “Підкреслюю, саме гіпотеза, що цей будинок міг бути споруджений як тимчасова резиденція, як свого роду церемоніальна світлиця для Івана Мазепи на час його перебування в Києві”, – зазначив кандидат історичних наук Володимир Панченко.

У 1811-го року на Старому Подолі, де знаходиться будинок Мазепи, сталася справжня трагедія. Поділ з його вузенькими кривими вуличками, дощатими тротуарами та дерев’яною забудовою вигорів дощенту. Понад дві тисячі будинків за лічені години перетворилися на попіл.

“Офіційна версія, що це випадкова пожежа, хоча вогненим штормом було знищено величезну частину старого Києва. Майже весь старий Київ, і власне кажучи Поділ”, -зауважив києвознавець Валерій Лисенко.

На той момент страшна пожежа помилувала лише чотири будинки – через те, що вони були кам’яними. Серед них виявився і столітній одноповерховий будинок Мазепи. Втім від вогню постраждав і він. Дерев’яний дах було безповоротно втрачено. Відресставрувати будинок взявся архітектор Андрій Меленський.

“На вцілілому першому поверсі від добудовує сучасний другий поверх уже в стилі тогочасного київського ампіру, та доповнює картину ганкомськими колонами іонійського ордеру. Він дещо розширює задню частину будинку. Також у будинку замуровується хід на горище, який зберігся”, – прокоментував реставрацію кандидат історичних наук Володимир Панченко.

Після реставрації, відмінність архітектурних стилів першого та другого поверхів кидається у вічі. Більш пізні приміщення виглядають як звичайне житло. А от старий будинок мазепинських часів схожий на фортецю. Ґратчасті вікна, масивні кам’яні склепіння, залізні дверцята та навіть підземний хід на випадок евакуації.

“Від цього будинку і аж до Дніпра вів підземний хід, який після 1811 року було замуровано. Однак мешканці комунальних квартир розкопали частину цього підземного ходу і влаштували там погреби для домашньої консервації”, – розповів Володими Панченко.

Комунальні квартири в цій пам’ятці архітектури з’явилися вже за радянською влади. У 80-х мешканців звідси виселили. Понад десятиліття будинок стояв пустим, і поступово руйнувався. І вже за незалежності – 1993-го – за підтримки тогочасного господаря Києва Івана Салія тут було відкрито Музей Гетьманства.

“Першим ядром музейної експозиції стала виставка “Гетьман Іван Мазепа і його доба”, яку відвідувачі і зараз можуть побачити у наших залах. До того ж у нашій найстарішій частині будинку на першому поверсі”, – каже Володимир Панченко.

У музеї представлена давня зброя, пожовклі манускрипти. Усе це поєднується з неповторною атмосферою козацької доби, яка досі панує у приміщеннях під древніми склепіннями.

Фото: Київ ТБ

Новини

17 Червня 2024

У Мінфіні очікують в найближчі тижні досягнення з кредиторами угоди про реструктуризацію

З 80 до 78 скоротилося число країн, які підписали Бюрґенштокське комюніке

16 Червня 2024

Наступний Саміт миру можуть провести до президентських виборів у США – глава МЗС Швейцарії

«Не бачу проблеми» – Кулеба прокоментував заклики учасників Саміту миру до діалогу з Росією

Сунак щодо бажання Росії капітуляції України: «цього ніколи не станеться»

15 Червня 2024

Подруга підлітка зняла на відео, як її приятель знущається з пенсіонера: як відреагували у поліції

Зеленський прибув до Швейцарії для участі у Саміті миру

«мир в обмін територію на – це анексія»

14 Червня 2024

«Нам потрібен мир, але найперше слід гарантувати безпеку України і Європи»

Росія отримала від КНДР до 5 млн артилерійських снарядів – Міноборони Південної Кореї

Канада розширює санкції проти Росії

13 Червня 2024

У Києві прокурор привласнив речовий доказ – мільйонну суму

Зеленський анонсував «важливі рішення» й укладення безпекових угод зі США й Японією

Всі новини ⇢