Історія будинку Мазепи в Києві: будівля в кількох архітектурних стилях, яка пережила пожежу, війни та революції Київ ТБ

Новини
Історія будинку Мазепи в Києві: будівля в кількох архітектурних стилях, яка пережила пожежу, війни та революції	        	                            
                            Київ ТБ

Будинок з відомим українським гетьманом пов’язує лише епоха.

Будинок Мазепи було споруджено на межі 17-го та 18-го століть – у час правління Івана Мазепи. Власне, у цьому будинку, що зветься його іменем, сам гетьман ніколи не був. Натомість будинок пережив пожежу, війни, революції і дожив до наших років. Про це йшлося в ефірі програми “Київ.Newsroom” на телеканалі “Київ”.

За словами істориків, досі з’являються гіпотези про відношення гетьмана Мазепи до будинку. “Підкреслюю, саме гіпотеза, що цей будинок міг бути споруджений як тимчасова резиденція, як свого роду церемоніальна світлиця для Івана Мазепи на час його перебування в Києві”, – зазначив кандидат історичних наук Володимир Панченко.

У 1811-го року на Старому Подолі, де знаходиться будинок Мазепи, сталася справжня трагедія. Поділ з його вузенькими кривими вуличками, дощатими тротуарами та дерев’яною забудовою вигорів дощенту. Понад дві тисячі будинків за лічені години перетворилися на попіл.

“Офіційна версія, що це випадкова пожежа, хоча вогненим штормом було знищено величезну частину старого Києва. Майже весь старий Київ, і власне кажучи Поділ”, -зауважив києвознавець Валерій Лисенко.

На той момент страшна пожежа помилувала лише чотири будинки – через те, що вони були кам’яними. Серед них виявився і столітній одноповерховий будинок Мазепи. Втім від вогню постраждав і він. Дерев’яний дах було безповоротно втрачено. Відресставрувати будинок взявся архітектор Андрій Меленський.

“На вцілілому першому поверсі від добудовує сучасний другий поверх уже в стилі тогочасного київського ампіру, та доповнює картину ганкомськими колонами іонійського ордеру. Він дещо розширює задню частину будинку. Також у будинку замуровується хід на горище, який зберігся”, – прокоментував реставрацію кандидат історичних наук Володимир Панченко.

Після реставрації, відмінність архітектурних стилів першого та другого поверхів кидається у вічі. Більш пізні приміщення виглядають як звичайне житло. А от старий будинок мазепинських часів схожий на фортецю. Ґратчасті вікна, масивні кам’яні склепіння, залізні дверцята та навіть підземний хід на випадок евакуації.

“Від цього будинку і аж до Дніпра вів підземний хід, який після 1811 року було замуровано. Однак мешканці комунальних квартир розкопали частину цього підземного ходу і влаштували там погреби для домашньої консервації”, – розповів Володими Панченко.

Комунальні квартири в цій пам’ятці архітектури з’явилися вже за радянською влади. У 80-х мешканців звідси виселили. Понад десятиліття будинок стояв пустим, і поступово руйнувався. І вже за незалежності – 1993-го – за підтримки тогочасного господаря Києва Івана Салія тут було відкрито Музей Гетьманства.

“Першим ядром музейної експозиції стала виставка “Гетьман Іван Мазепа і його доба”, яку відвідувачі і зараз можуть побачити у наших залах. До того ж у нашій найстарішій частині будинку на першому поверсі”, – каже Володимир Панченко.

У музеї представлена давня зброя, пожовклі манускрипти. Усе це поєднується з неповторною атмосферою козацької доби, яка досі панує у приміщеннях під древніми склепіннями.

Фото: Київ ТБ

Новини

26 Липня 2024

ДТЕК змінив умови відключення світла у Києві: зміни торкнуться всіх

У Києві анонсували зміни на транспортних розв'язках

Очільник Пентагону про російські й китайські військові літаки біля Аляски: «це не стало несподіванкою»

25 Липня 2024

Відключень світла, опалення та води не уникнути: хто зимою опиниться у гірших умовах

«Вірні Москві, а не Богу» – капелан Сергієв у Конгресі США про релігійну політику РФ на окупованих територіях

на тлі виступу Нетаньягу біля Капітолію зібралися протестувальники

24 Липня 2024

Чехія запустить другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України

«Умови та час ще не назріли» – глава МЗС Китаю про переговори між Україною та РФ

важливо, щоб Пекін почув про війну безпосередньо від України

23 Липня 2024

ДТЕК втратив 90% генерації через обстріли, але планує повернути понад половину восени

Зла і дурна: Трамп відзначився образливим коментарем про Камалу Гарріс

Байден повідомив, що залишиться на посаді президента США до кінця терміну

22 Липня 2024

СБУ видала підозру настоятелю храму на Херсонщині, який закликав приєднатися до Росії

Всі новини ⇢