Історія будинку Мазепи в Києві: будівля в кількох архітектурних стилях, яка пережила пожежу, війни та революції Київ ТБ

Новости

Будинок з відомим українським гетьманом пов'язує лише епоха.

Будинок Мазепи було споруджено на межі 17-го та 18-го століть – у час правління Івана Мазепи. Власне, у цьому будинку, що зветься його іменем, сам гетьман ніколи не був. Натомість будинок пережив пожежу, війни, революції і дожив до наших років. Про це йшлося в ефірі програми “Київ.Newsroom” на телеканалі “Київ”.

За словами істориків, досі з’являються гіпотези про відношення гетьмана Мазепи до будинку. “Підкреслюю, саме гіпотеза, що цей будинок міг бути споруджений як тимчасова резиденція, як свого роду церемоніальна світлиця для Івана Мазепи на час його перебування в Києві”, – зазначив кандидат історичних наук Володимир Панченко.

У 1811-го року на Старому Подолі, де знаходиться будинок Мазепи, сталася справжня трагедія. Поділ з його вузенькими кривими вуличками, дощатими тротуарами та дерев’яною забудовою вигорів дощенту. Понад дві тисячі будинків за лічені години перетворилися на попіл.

“Офіційна версія, що це випадкова пожежа, хоча вогненим штормом було знищено величезну частину старого Києва. Майже весь старий Київ, і власне кажучи Поділ”, -зауважив києвознавець Валерій Лисенко.

На той момент страшна пожежа помилувала лише чотири будинки – через те, що вони були кам’яними. Серед них виявився і столітній одноповерховий будинок Мазепи. Втім від вогню постраждав і він. Дерев’яний дах було безповоротно втрачено. Відресставрувати будинок взявся архітектор Андрій Меленський.

“На вцілілому першому поверсі від добудовує сучасний другий поверх уже в стилі тогочасного київського ампіру, та доповнює картину ганкомськими колонами іонійського ордеру. Він дещо розширює задню частину будинку. Також у будинку замуровується хід на горище, який зберігся”, – прокоментував реставрацію кандидат історичних наук Володимир Панченко.

Після реставрації, відмінність архітектурних стилів першого та другого поверхів кидається у вічі. Більш пізні приміщення виглядають як звичайне житло. А от старий будинок мазепинських часів схожий на фортецю. Ґратчасті вікна, масивні кам’яні склепіння, залізні дверцята та навіть підземний хід на випадок евакуації.

“Від цього будинку і аж до Дніпра вів підземний хід, який після 1811 року було замуровано. Однак мешканці комунальних квартир розкопали частину цього підземного ходу і влаштували там погреби для домашньої консервації”, – розповів Володими Панченко.

Комунальні квартири в цій пам’ятці архітектури з’явилися вже за радянською влади. У 80-х мешканців звідси виселили. Понад десятиліття будинок стояв пустим, і поступово руйнувався. І вже за незалежності – 1993-го – за підтримки тогочасного господаря Києва Івана Салія тут було відкрито Музей Гетьманства.

“Першим ядром музейної експозиції стала виставка “Гетьман Іван Мазепа і його доба”, яку відвідувачі і зараз можуть побачити у наших залах. До того ж у нашій найстарішій частині будинку на першому поверсі”, – каже Володимир Панченко.

У музеї представлена давня зброя, пожовклі манускрипти. Усе це поєднується з неповторною атмосферою козацької доби, яка досі панує у приміщеннях під древніми склепіннями.

Фото: Київ ТБ

Новости

9 декабря 2021

На Голосєві біля виходу з підземного переходу невідомі незаконно встановили МАФ

СБУ знайшла тіло вбитого в 2016 році водія BlaBlaCar Тараса Познякова, і вважає, що вбивство могло бути замовним

На Дарниці чоловік вистрибнув з вікна сьомого поверху

COVID-19. У Києві виявили 1 198 нових випадків за добу. Одужали 1 831 пацієнтів

Музей народного декоративного мистецтва у Києві відновлює музичні п’ятниці

На улицах и проспектах Киева с утра образовались пробки

Синоптики прогнозують киянам густий туман і просять водіїв бути обережними

В Киеве на фоне непогоды за сутки произошло около 140 ДТП

В Киеве за сутки более 1,5 тысячи новых случаев COVID-19

8 декабря 2021

У центрі Києва на автомобіль впала гілка з дерева, рух ускладнено

Через ожеледицю в Києві сталося понад 100 ДТП

Будинку на Васильківській, де була пожежа, знесення не загрожує — ремонтують дах

Стали відомі подробиці інциденту, коли лікарям Охматдиту довелося діставати зі стравоходу дівчинки зубну щітку

Суд відмовився забрати садибу Терещенків у дружини Палиці і повернути у власність Києва

На Оболоні відкрили оновлений садок – це вже 35 новий дитсадочок у столиці

У Києві тривають сезонні та сільськогосподарські ярмарки: де киянам скупитися цього тижня

ВСЕ НОВОСТИ ⇢