Найдавніший базар: Житній ринок на Подолі досі залишається дуже популярним серед киян Київ ТБ

Новини
Найдавніший базар: Житній ринок на Подолі досі залишається дуже популярним серед киян	        	                            
                            Київ ТБ

Сам Житній ринок несе величезну цінність для київської історії, на відміну від його будівлі, яку збудували лише у 1980 році.

З усіх діючих київських ринків Житній ринок є найдавнішим. Понад тисячу років тому тут торгували візантійські та скандинавські купці. І, якщо Поділ був серцем Києва, то цей ринок був серцем Подолу. Про це йшлося в ефірі програми “Київ. Newsroom” на телеканалі “Київ”. 

Сіль, мед, віск, хутра, глиняний посуд, дичина та заморські товари, усім цим в давнину торгували Житньому ринку. Адже поряд була гавань, де й розвантажувався товар.

“Тобто тут розвантажувалось, те що прибувало і тут була купа майстерень, відповідно можна було розвантажити і одразу закупатись тим, що тут вироблялося. Тут дуже популярним була переробка шкіри, вироби зі шкіри”, – пояснив кандидат історичних наук Павло Сацький.

До 19-го століття усі без виключення малі річки Києва текли поверхнею. Замурувати їх в колектори здогадалися значно пізніше. Тож до 19-го століття і річка Глибочиця текла поверхнею між нинішніми Верхнім та Нижнім валами. І вона істотно впливала на діяльність Житнього ринку.

“Поділ навіть ділився на Заканавний Поділ, тобто за Валами і Поділ, який більше респектабельний, який ближче до Контрактової площі. І ось ця річка Глибочиця і ділила тодішній Житній ринок на дві частини. Оскільки не було такої стаціонарної будівлі у 19 ст. і це був ринок під відкритим небом”, – розповіла києвознавець Олена Орос.

1919-го року Житній ринок опинився у центрі антибільшовицького Куренівського повстіння. Є відомості, що саме тут розміщувався штаб повсталих. Як відомо, заколот червоним вдалося придушити тоді великою кров’ю.

За радянської влади Житній ринок, на відміну від знаменитого Євбазу, закрити не намагалися. Попри те, що злочинність тут буяла не менша, ніж у привокзальних кварталах.

“Доволі часто були випадки, коли намагалися збирати данину. Ще в радянські часи на ринку займалися, тоді це називалося спекуляція, і намагалися запропонувати прикриття і захист від інших угрупувань”, – зауважив Павло Сацький.

Нині Житній ринок асоціюється у першу чергу з громіздким павільйоном. Втім ця будівля не надто вже давньою і цінною з позиції київської історії.

“Щодо сьогоднішньої будівлі, вона достатньо пізнього періоду, збудували її в 1980 році, точніше відкрили ринок. Будували його 6 років і до 1970-тих Житній ринок був улюбленим місцем закупів подолян”, – каже Олена Орос.

Власне, і зараз Житній ринок залишається улюбленим місцем для багатьох киян. І не лише заради споживацьких потреб, адже понад тисячоліття безперервної торгівлі – це справжня родзинка для місцевих краєзнавців чи дослідників київської старовини.

Фото: Київ ТБ

 

Новини

12 Квітня 2024

У Білому домі відреагували на чергові удари РФ по енергооб’єктах України

11 Квітня 2024

У Києві через будівництво ТРЦ можуть знищити унікальну пам'ятку (Фото)

Зеленський прибув на саміт у Литву закликати до допомоги Україні після «підлих ударів» Росії

«Китай не сприйматиме звинувачень і тиску» – Пекін відреагував на претензії щодо співпраці з Росією

10 Квітня 2024

Російські НПЗ є «цивільними цілями» – помічниця Остіна на слуханнях у Конгресі США

У Києві зробили важливу заяву про роботу синьої гілки метро: деталі

Школа англійської мови Cambridge Club

Глава Пентагону засумнівався в ефективності атак на НПЗ Росії. Його розкритикував сенатор і згадав про вибори

9 Квітня 2024

Стало відомо, коли розпочнеться масштабний сезон тюльпанів на Київщині

Данія виділила 5,8 мільйона доларів на відновлення української енергосистеми

Україна і ще вісім країн приєдналися до продовження санкцій ЄС проти Росії

8 Квітня 2024

У Києві експосадовець вимагав гроші від підприємця за дозвіл на стихійну торгівлю

у РФ роздумують, чи допустити турецького омбудсмена до українських військовополонених

Всі новини ⇢