Президент Узбекистану повідомив про загиблих серед цивільних і силовиків на протестах у Каракалпакстані

Головне
Президент Узбекистану повідомив про загиблих серед цивільних і силовиків на протестах у Каракалпакстані

Президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв заявив, що в результаті протестів у Каракалпакстані є жертви серед мирних громадян та правоохоронців. Точну кількість жертв та постраждалих президент не назвав.

«На жаль, є жертви серед мирних жителів та співробітників правоохоронних органів», – цитує Мірзійоєва його пресслужба.

Президент Узбекистану заявив, що протестувальники здійснили «деструктивні дії» в Нукусі, обласному центрі, кидаючи каміння, розпалюючи багаття та «нападаючи» на співробітників правоохоронних органів.

Агентство Reuters процитувало Пулата Ахунова, опозиційного політика у вигнанні, який сказав, що його контакти з місцевими джерелами та відеодокази свідчать про щонайменше 5 загиблих, яких, за його даними, може бути десятки.

Точну інформацію з регіону отримати складно. Місцеві жителі повідомляють, що послуги Інтернету та телефонного зв’язку обмежені.

Масові протести в Каракалпакстані розпочалися наприкінці червня після того, як було оприлюднено проєкт поправок до конституції Узбекистану. У новій редакції конституції пропонувалося прибрати з опису статусу Каракалпакської республіки слово «суверенна», а також видалити згадку про право республіки на вихід зі складу Узбекистану.

1 липня на вулиці столиці Каракалпакстану Нукуса та інших міст вийшли тисячі протестувальників. Мірзійоєв двічі прилітав до Нукуса. 2 липня він оголосив у Каракалпакстані надзвичайний стан. У республіку було введено додаткові сили узбецької Нацгвардії, обмежено мобільний зв’язок та інтернет.

Отримання оперативної інформації про те, що відбувається в Каракалпакстані, є проблематичним, оскільки офіційні узбецькі ЗМІ не висвітлюють події, що відбуваються, а користування соціальними мережами ускладнене.

У найближчі кілька місяців Узбекистан планує провести референдум щодо змін до конституції, які також включають формулювання, яке дозволяє Мірзійоєву балотуватися ще на два терміни.

Республіка Каракалпакстан є найбільшим регіоном Узбекистану, що займає 40% території країни. Там проживають майже два мільйони людей. У республіці є дві офіційні мови: каракалпакська та узбецька.

У ранні радянські роки існувала Кара-Калпакська автономна область, яка у 1936 році увійшла до складу Узбецької РСР. 1990 року Верховна рада Каракалпакської АРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет. Але 1993 року було підписано міждержавний договір про входження Каракалпакстану до Узбекистану. У цьому договорі було закріплено право виходу зі складу країни, прописане також у чинній Конституції Узбекистану. Під час візиту до Каракалпакстану 2 липня Мірзійоєв заявив, що формулювання конституції, які спричинили невдоволення жителів регіону, повинні бути збережені без змін.

КиївNews

Новини

18 Квітня 2024

Генсек ООН попередив, що Близький Схід перебуває на межі «повномасштабного конфлікту»

Країни G7 «продовжать працювати» над шляхами застосування активів РФ на підтримку України

Комітет розвідки США закликає Конгрес до кінця тижня схвалити допомогу Україні

17 Квітня 2024

Частина шкіл на Київщині переходить на дистанційку: що сталося

питання щодо онлайн-казино розгляне РНБО

Чехія і партнери зобов’язалися надати кошти для купівлі 500 тисяч снарядів для України

16 Квітня 2024

Мобілізація: на Київщині готують чоловіків перед фронтом (Фото)

Мобілізаційний закон переданий на підпис Зеленському

Чехія законтрактувала для України 180 тисяч снарядів і шукає ще 300 тисяч – Фіала

15 Квітня 2024

На Київщині чоловік трагічно загинув під колесами потяга

Байден закликав Конгрес терміново схвалити допомогу Україні та Ізраїлю

«не можна заплющувати очі на російські ракети»

14 Квітня 2024

«слід запобігти подальшій ескалації на Близькому Сході»

Всі новини ⇢