Служив, проливаючи кров українців: 8 фактів про генерала Миколу Ватутіна з історії Києва

Головне
Служив, проливаючи кров українців: 8 фактів про генерала Миколу Ватутіна з історії Києва

8 фактів про Миколу Ватутіна, які увійшли в історію Києва відібрав кореспондент «Великого Києва».

1. Микола Ватутін, народжений у 1901 році в с. Чепухіно Воронізької губернії, перейменоване тепер в с. Ватутіне Білгородської області вступив до Червоної Армії у 1920 році, добровольцем. І незабаром брав участь у боротьбі Червоної Армії проти загонів Революційної повстанської армії України Нестора Махна в районі українських міст Луганська і Старобільська.

2. У 1920—1921 роках, будучи курсантом Полтавської піхотної школи, брав участь у боях проти загонів українських повстанців на Полтавщині, зокрема, у війні проти армії УНР. Саме курсанти цієї школи окрім навчань проходили «практику», притісняючи український повстанський рух.

3. Участь у боротьбі з українцями відкрила для нього шлях для наступної воєнної кар’єри: після закінчення закладу його призначають командиром відділення спецполку, а з 1923 – командиром взводу. Саме тоді Ватутін йде вчитися до одного із найстаріших вищих військових навчальних закладів СРСР, нині ліквідованого, розташованого у с. Старе, Бориспільського району, Київської області – Київського вищого загальновійськового командного двічі Червонопрапорного училища імені М. В. Фрунзе.

4. У 1938 році уже в званні полковника Ватутін призначається начальником штабу Київського особливого військового округу. А наступного року став начальником українського фронту в Радянському вторгненні до Польщі. За що в 1941 році отримав орден Леніна.

5. Під керівництвом Ватутіна війська Воронезького фронту брали участь у звільненні Києва від німецько-фашистських загарбників. Під керівництвом “геніального” полководця Ватутіна поклав у землю у воді Дніпра загинули 400 000 радянських солдат. Втрати німців були 10-кратно меншими. Кажуть, що німецькі кулеметники з розуму сходили від того, що весь час розстрілювали неозброєних людей в цивільному, але на місце одних вбитих, йшли шеренги нових.

Сучасні історики Володимир Кучер та Петро Чернега розповідають, що умови, в яких війська звільняли Київ, були жахливими: вояки у домашньому одязі йшли, як на ешафот, адже попереду — широченна холодна ріка, німецькі кулемети, бомби, а позаду — «загороджувальні загони» автоматників НКВС. Діяли злочинно, бо без підготовки, без переправних засобів прямо з маршу кидали червоні командири так званих «чорнопіджачників»: неозброєних, необмундированих та ненавчених військовій справі українських сільських хлопців від 16 років віком та дядьків, мобілізованих на щойно взятому Лівобережжі.

Форсування Дніпра і штурм німецьких фортифікацій на Букринському плацдармі біля Києва, 1943 рік.

6. У січні-лютому 1944 року, будучи командувачем 1-го Українського фронту, брав участь у боротьбі Червоної Армії проти Української Повстанської Армії на Рівненщині. В одному з боїв проти УПА, був підстрелений в ліве стегно. Пораненого генерала відправили до лікарні в Києві, де він 42-річний помер від сепсису, спричиненого кульовим пораненням.

7. Український дисидент, воїн УПА Данило Шумук, який в той період очікував суду в Рівненській тюрмі за участь в українському повстанському русі, розповідав, що в період ліквідації Ватутіна Рівненська тюрма була забита людьми, яких радянська влада заарештувала за націоналізм. І після вбивства генерала засуджених стало ще більше.

8. У листопаді 2014 року Український інститут національної пам’яті включив Ватутіна до списку окремих осіб, причетних до боротьби проти незалежності України, організації голодоморів та політичних репресій, чиїми іменами названі вулиці в Україні. Водночас, у шкільних підручниках з історії РФ про генерала Ватутіна досі пишуть, як про національного героя. 

Нагадаємо, 9 лютого в ході дерусифікації відбувся демонтаж пам’ятника Ватутіну у Києві. Жителі столиці також пропонують перезаховати радянського генерала на кладовище.

КиївNews

Новини

23 Квітня 2024

Зеленський каже, що домовився з Байденом про постачання ATACMS

22 Квітня 2024

На Київщині треба чекати змін у погоді: синоптики дали прогноз

ситуація найближчим часом буде «досить важка», але «Армагеддон не відбудеться»

Допомога США збільшує шанси України на перемогу – Єрмак

21 Квітня 2024

У Київському зоопарку за два роки побільшало тварин: кого вдалося врятувати

США можуть надіслати в Україну додаткових військових радників

Кулеба подякував Палаті представників Конгресу США

20 Квітня 2024

Малюська каже, що для мобілізованих засуджених створюватимуть окремі підрозділи

Україна та Європейський інвестиційний банк підписали меморандум щодо співпраці на 10 років – уряд

У Офісі президента повідомили про підготовку зустрічі Зеленського з Орбаном

19 Квітня 2024

«Чи справді життя скрізь є однаково цінним» – Зеленський на засіданні Ради Україна-НАТО про вибір для альянсу

У Кремлі відмовилися обговорювати прихильника фашизму Ільїна, якого цитує Путін

НАТО працює над можливістю передати Україні більше ППО, не лише Patriot – Столтенберґ

Всі новини ⇢