Традиція з Російської імперії: в ПЦУ розвінчують міф, що День студента слід святкувати в «Тетянин день»

Новини
Традиція з Російської імперії: в ПЦУ розвінчують міф, що День студента слід святкувати в «Тетянин день»

Церковники наголошують, що 25 січня вважалося Днем студентства лише в Російській імперії.

Традиція шанувати святу мученицю Тетяну як покровительку студентів з‘явилася в Російській імперії і до українського студенства жодного відношення не має. Про це повідомляє прес-служба Православної церкви України.

Наголошується, що ця традиція виникла у XVIII столітті та пов’язана із заснуванням тоді Московського університету. І нині «Тетянин день», або День студентства, святкують в Російській Федерації 25 січня, з 2005 року – на підставі указу глави держави.

«Історія цього свята бере початок у 1755 році. Тоді, 25 січня, майбутній куратор Московського університету генерал-ад’ютант Іван Шувалов, бажаючи зробити своїй матері Тетяні Шуваловій подарунок на іменини, подав на підпис імператриці Єлизаветі наказ про заснування першого в Російській імперії університету. Лише 36 років потому (у 1791 році) в одній із будівель університету було відкрито домовий храм на честь святої Тетяни, який, щоправда, постраждав від пожежі у 1812 році. Спочатку «Тетянин день» святкувався як день заснування Московського університету і відзначався лише в Москві (невеликою офіційною церемонією та гучними народними гуляннями), але згодом поширився й далі» — йдеться в повідомленні.

В ПЦУ розповіли також, за що церква шанує мученицю Тетяну.

«Як святу діву, яка жила в ІІІ столітті у Римі і все своє життя присвятила Господу, за що мученицьки постраждала. Свята Тетяна була родом із заможної родини, але, отримавши класичну освіту, вона відмовилася від світського життя, вирішивши присвятити своє життя Богові. Вона допомагала хворим у лікарнях, відвідувала ув’язнених християн, допомагала нужденним тощо. Була заарештована у 226 році, і за відмову відректися від Господа була приречена на мученицьку смерть шляхом обезголовлення. Її стратили разом з батьком, який і виховав свою доньку в благочесті й любові до Господа» — йдеться в повідомленні.

В ПЦУ зазначають, що на території сучасної України перший університет з’явився задовго до того, як це сталося на території сучасної Росії. І що День студента в Україні декілька століть тому відзначали 1 травня.

«Щодо українського студентства, то слід зазначити, що задовго до того, як виникла ідея створення першого московського вищого навчального закладу, у Києві вже понад століття успішно діяла Києво-Могилянська колегія, яка постала у 1632 році шляхом об’єднання Київської братської та Київської лаврської шкіл за опіки святителя Петра Могили. І ця колегія ще у 1658 році (за 97 років до започаткування Московського університету) отримала юридичні права університету (академії). До речі, дослідники твердять, що «день студента» у XVII столітті в Києві святкували 1 травня: зранку спудеї та викладачі Києво-Могилянської колегії вирушали на «бенкет духовний» до гори Щекавиці, де співали пісень, декламували вірші, грали в рухливі ігри» — повідомляють в ПЦУ.

В ПЦУ також вказують, що з 1999 року в Україні День студента офіційно святкують 17 листопада, як і в багатьох країнах світу, оскільки це міжнародне свято, визнане ООН.

Фото: Фейсбук

Новини

1 Березня 2024

ISW проаналізував заяви Путіна про загрозу ядерної війни

29 Лютого 2024

«Журналістика – не злочин». Президентка Європарламенту прокоментувала ув’язнення в РФ журналістки Радіо Свобода

У ГУР заявили про «списки людей», яких Росія може залучити до спецоперації «Майдан-3»

Мецола розповіла, як вибори в ЄС можуть вплинути на підтримку України

28 Лютого 2024

Мецола розповіла, чи визнаватиме Європарламент результати виборів президента Росії

Зеленський зустрівся з премʼєром Албанії, країни уклали договір про дружбу і співпрацю

Голова МЗС Албанії повідомив про прибуття Зеленського до столиці

27 Лютого 2024

Зеленський обговорив із принцом Саудівської Аравії прогрес, якого можуть досягнути у реалізації «формули миру»

Колишній депутат Пашинський повідомив, що вийшов із СІЗО під заставу

Кулеба просить українців за кордоном повернутися та «допомогти у війні з Росією»

26 Лютого 2024

профспілка фермерів заявила, що побоюється силового сценарію на кордоні з Україною

В Україну приїхала делегація з Болгарії на чолі з прем’єром

В ISW пояснили, чому в РФ влада і державні ЗМІ не обговорювали другу річницю масштабного вторгнення в Україну

Всі новини ⇢