В Міненерго відреагували на розслідування «Схем» про те, як у Азарова вимагають 150 млн з державного «Укренерго»

Головне
В Міненерго відреагували на розслідування «Схем» про те, як у Азарова вимагають 150 млн з державного «Укренерго»

У Міністерстві енергетики відреагували на розслідування, у якому «Схеми» (Радіо Свобода) розповіли про те, як фірма, пов’язана з підозрюваним у держзраді експрем’єр-міністром Миколою Азаровим намагається стягнути 150 мільйонів гривень з державного підприємства «Укренерго» за побудовану ще десять років тому електропідстанцію в Одеській області і як їй у цьому допомагають нинішні посадовці міністерства.

Зокрема, журналісти опублікували висновки міністерства на користь цієї фірми, наведені у аудиті, проведеному за участі Максима Пономарьова, очільника департаменту внутрішнього аудиту Міненерго, який до приходу в міністерство представляв інтереси цієї фірми з орбіти Миколи Азарова у судах. У відомстві заявляють про «хибне трактування» документів та судових ухвал, водночас озвучені Міненерго дані відповідають фактам, наведеним журналістами у своєму матеріалі.

«Це твердження базується на хибному трактуванні документів та судових ухвал, на які посилаються журналісти редакції», – йдеться в офіційній заяві, яка з’явилась на сайті Міненерго ввечері 30 червня.

При цьому, у Міненерго в своїй заяві повторили ту cаму тезу з аудиту, фрагмент з якого навели журналісти – про необхідність «Укренерго» виплатити десятки мільйонів гривень «новому кредитору» – мова йде про фірму «Ай-Тек Україна», пов’язану з оточенням Миколи Азарова.

При цьому, у відомстві підкреслюють, що «такого документа, як Акт внутрішнього аудиту Міністерства енергетики України, про аудит діяльності компанії «Укренерго» не існує». «Документ, на який посилаються журналісти та сторінку з якого було оприлюднено у публікації, є актом державного аудиту компанії «Укренерго» за період з 2018 по 2022 роки Держаудитслужбою України, яка не має жодного стосунку до Міненерго», – йдеться в заяві міністерства.

Водночас «Схеми» у розслідуванні наводять фрагмент саме з внутрішнього аудиту Міненерго, який є у розпорядженні журналістів. У ньому вказаний склад аудиторської групи міністерства, яка його проводила і що складається зі співробітників Департаменту внутрішнього аудиту Міненерго на чолі з Максимом Пономарьовим, який до приходу в міністерство представляв інтереси фірми «Ай-Тек Україна» у позові проти держкомпанії «Укренерго» у судах.

Крім того, у документі також зазначено, що це «вибіркова аудиторська перевірка діяльності НЕК «Укренерго» за період 2018-2022 рр.», яка здійснена «відповідно до наказу Міністерства енергетики України No353 від 24.12.2021».

Водночас, існує низка й інших документальних доказів про те, що такий внутрішній аудит Міненерго проводило, і він зрештою і ліг в основу аудиту Держаудитслужби. Наприклад, про це йдеться у рішенні Шевченківського суду Києва, який розглядав справу про ймовірний конфлікт інтересів у Максима Пономарьова, аудитора Міненерго за результатами перевірки НАЗК.

Факт проведення такого аудиту Міненерго не виключало і у відповіді на запит «Схем» до виходу матеріалу, коментуючи, що до його проведення долучилась низка працівників, окрім самого Пономарьова.

Раніше «Схеми» розповіли про будівництво електропідстанції у 2011-му році, за яке «Укренерго», як замовник, розрахувалось із підрядником – афілійованою з оточенням колишнього прем’єра Азарова фірмою «Зв’язоктехсервіс» 2019-му.

Тепер це ж оточення експрем’єра-утікача наполягає, що на момент коли держава нарешті розрахувалась зі «Зв’язоктехсервісом» – цю фірму вже не контролювали її реальні власники (люди Азарова), а вона стала об’єктом рейдерської атаки. Тому, мовляв, гроші пішли не тому, кому мали б, йшлося у розслідуванні.

Ці події, що відбулись ще за попередньої влади, наразі є предметом окремого кримінального провадження Національної поліції України.

Менеджери Азарова, вже в якості представників фірми «Ай-Тек Україна», повторно висунули свої фінансові претензії державі в особі «Укренерго». Вони заявляють, що ще у 2016 році був укладений договір, згідно з яким «Зв’язоктехсервіс» нібито продав «Ай-Тек Україна» право вимагати борг з державного підприємства.

Але у розслідуванні журналісти звернули увагу на ознаки ймовірної фіктивності цього документу.

«Схеми» також розповіли про керівника Департаменту внутрішнього аудиту Міненерго Максима Пономарьова, який раніше представляв в суді інтереси «Ай-Тек Україна» – фірми з оточення родини Азарова.

На початку цього року Шевченківський райсуд Києва розглядав той факт, що Пономарьов як адвокат і Пономарьов як аудитор мали однакову позицію щодо того, що «Укренерго» має розрахуватися саме з «Ай-Теком». Але Пономарьов переконав суд, що на той момент він вже не працював як адвокат-представник інтересів «Ай-Теку», а висновок аудиту – об’єктивний.

При цьому, в рішенні суду також зазначено, що це був внутрішній аудит Міненерго.

В «Укренерго» натомість стверджують, що у повному обсязі оплатили будівництво, яке виконала на замовлення держкомпанії фірма «Зв’язоктехсервіс». У пресслужбі енергокомпанії повідомили Радіо Свобода, що вже звернулися до СБУ та НАБУ із заявами про вчинення злочину.

Якщо суд визнає законним перехід права вимагати борг від однієї фірми з орбіти Азарова до іншої, то «Укренерго» буде змушена повторно сплатити півсотні мільйонів гривень. Плюс – ще близько сотні мільйонів гривень ймовірних штрафних санкцій, про які вже заявили представники «Ай-Тек Україна» у суді, йдеться у розслідуванні.

За словами експертів, в кінцевому рахунку цей тягар ляже на плечі українського споживача електроенергії, оскільки буде закладений в тариф.

КиївNews

Новини

24 Травня 2024

ЄС хоче інвестувати прибутки із заморожених активів у виробництво зброї в Україні

Латвієць із розслідування «Схем» про західну електроніку для російських Су пов’язаний із розробником шпигунського софту РФ

Міністри фінансів країн G7 навряд узгодять деталі позики для України з доходів від активів РФ – Reuters

23 Травня 2024

Чехи менше підтримують членство України в ЄС, ніж угорці – опитування

Рада призначила нового суддю Конституційного суду

Білий дім відреагував на намір Іспанії, Ірландії, Норвегії визнати Палестинську державу

22 Травня 2024

Спікер Палати представників Джонсон підтримав дозвіл Україні бити по РФ американською зброєю

Рада ухвалила закон про єдину роумінгову зону з ЄС

У Пентагоні відреагували на прохання України дозволити бити по Росії зброєю США

21 Травня 2024

У Києві експортери елітних авто намагались незаконно отримати відшкодування 4,7 млн ПДВ

Суспільний мовник розширює власне мовлення на Першому каналі в межах телемарафону

«Некомфортно надсилати співчуття» – Ландсберґіс нагадав про роль Ірану у війні проти України

20 Травня 2024

Неіснуюче укриття намагалися відремонтувати на Київщині

Всі новини ⇢