Євробачення-2022: як українці відреагували на конкурс та скандал з журі – дослідження

Новини
Євробачення-2022: як українці відреагували на конкурс та скандал з журі – дослідження

Авторська колонка аналітиків Ореста Білоскруського та Інни Сергієнко.

Команда телеаналітика Ореста Білоскурського, у якої досвід проведення телевізійних якісних досліджень з 2008 року, спеціально для КиївMedia оприлюднюла дані дослідження того, як молоді українці реагували на конкурс Євробачення та все, що з ним було пов’язано цьогоріч. Пропонуємо ознайомитися з висновниками.   

Тематика Євробачення прозвучала так голосно на весь світ, що ми захотіли почути і думки наших телеглядачів. Люди зі всього світу слідкували за перемогою “хлопців з гОр і лісів” (авторська цитата колишнього члена правління Суспільного Ярослава Лодигіна), а що думають самі українці та чи співають “Стефанію”, ми дізналися у нещодавньому дослідженні. 

Для цього ми провели ряд експертних інтерв’ю як з представниками медіа, так і з простими глядачами. Отримані результати вказують на полярність думок щодо конкурсу. 

Ми опитали соціально активну молодь, провівши 38 глибинних інтерв’ю. Усі учасники дослідження були обізнані щодо “Євробачення” та хоч раз дивилися шоу. 

Коли ми поцікавилися чи респонденти слідкували за “Євробаченням 2022”, більшість робили це. Тільки 4 опитаних не дивилися шоу. Тому варто розуміти, що учасники дослідження на базі перегляду висловлюють свої думки. 

29 опитаних дивилися конкурс у прямому ефірі. Ми не уточнювали чи це був фінал Євробачення – важливо зазначити. Отримана цифра значна і свідчить про інтерес до Євробачення та бажання дивитися шоу не у записі. Тобто, опитані нами люди – це активні споживачі контенту “Євробачення”.

У 2022 році трансляцію Євробачення було перенесено на канал “UA: Культура”. Попередні роки трансляцією займалися канали СТБ та “UA: Перший”. Цього року перенесення трансляцію на інший канал не зрозуміла половина опитаних. 

Усі опитані знали хто представляв Україну на міжнародному конкурсі. Погоджувалися, що український гурт “Калуш” гідно виступив з піснею з фольклорними мотивами. Вагання викликало питання щодо того чи міг виграти конкурс інший кандидат від України. У відсотковому співвідношенні ствердна відповідь переважає – українці прогнозували перемогу в конкурсі у будь-якому випадку. 

Виступ гурту опитані сприйняли як певний голос України під час війни на шоу. З одного боку, “Євробачення” не має стосунку до політичних процесів, що заборонено у правилах шоу. З іншого боку, українці мали можливість відволіктися та пишатися співвітчизниками на міжнародному шоу у важкий час. До того ж, частина українців розглядали виступ як повідомлення для всього світу, “крик душі українського народу”.

30 респондентів зазначили, що відправляли смс-повідомлення за певну країну. Слід зауважити, що така поведінка підтверджує зацікавлення у шоу та бажання зробити свій внесок у кінцевий результат шоу.

Коментування Тімура Мірошниченка сподобалось українцям. Частина респондентів згадували про щирість емоцій та співчуття, які відчували під час перегляду від ведучого. 

Декілька попередніх років коментування “Євробачення” відбувалося паралельно Сергієм Притулою на СТБ. Тому ми поцікавилися чи не вистачало коментування від нього під час “Євробачення 2022”. Зібрані відповіді від опитаних свідчать, що українці не сумували за Сергієм Притулою. 

Наступний блок запитань до респондентів стосувалися складу журі від України. Більшості (32 опитаних) не сподобалися цьорічні члени журі. З отриманих відповідей випливає, що фанати пісенного шоу хотіли б самі визначати можливий склад журі. Тому ми поцікавилися кого б українці хотіли бачити у складі експертів. Були названі такі артисти:

Джамала Роман Муха Роман Давидов
Віталій Дроздов Ната Жижченко (Онука) Катерина Павленко
Руслана Андрій Данилко Тіна Кароль
Потап Дантес Джері Хейл (як автор)
Ладигін Минулих учасників Євробачення Монатік
Музичних критиків (але не з НСТУ) Орест Лютий Більш відомі виконавчі, ніж Федишин
Учасників від України минулого року Олег Скрипка Ольга Полякова

Найчастіше респонденти називали Джамалу, як кандидата у члени журі. Зібрані відповіді можна узагальнити за певними вимогами, які випливають із запропонованих членів журі:

  1. відомі в Україні виконавці;
  2. люди причетні до “Євробачення” або даної сфери (обізнані у правилах);
  3. попередні учасники або переможці;
  4. медіа-менеджери або продюсери. 

На думку опитаних, важливим є оприлюднення балів журі. Глядачі Євробачення хотіли б дослухатися до думок професіоналів та одночасно порівнювати свої віддані голоси із оцінками (згадуємо значний відсоток, який відправляє смс). 

Питання виставлених балів гостро постало саме у 2022 році. Організатори вже після закінчення шоу оголосили, що відбувся збій. Але свобода слова щодо даного питання у соціальних мережах та відкритих ресурсах вже набирала обертів. 

Крім того, глядачі українського національного відбору згадали проблеми з оприлюдненням балів – тому градус критичності зростав. Не дивно, що 60% опитаних вимагали б оприлюднення балів та розділяли негативні враження від оцінок для польського виконавця.

Незадоволеність складом журі від України та плутаниною із балами викликали критичне сприйняття транслятора. Тому недивно, що більша частина українців висловлювалися відверто під час опитування: “Іспанський сором Суспільного”, “багато скандалів”, “чому у журі хтось із НСТУ постійно”. Більша частина опитаних не вважають, що Суспільне має займатися організацією Євробачення наступного року. 

Заключними питаннями ми хотіли дослідити загальні емоції та враження від музичного конкурсу. Структурно, вони поділилися на два кластери: 

  1. ми перемогли і це головне;
  2. перемога – це класно, але багато але…

Пряму мову респондентів наведемо нижче:

Дивлюся Євробачення вже понад 10 років поспіль. ЄБ без якогось скандалу (що на стадії нацвідбору, що на фіналі) – це не ЄБ. цей рік не виняток. сприймаю це як невід’ємну частину традиційної культури ЄБ. 

Якщо в цілому, то порівнюючи із попередніми шоу, Італія очевидно не надто старалася і витрачалася на організацію, досить посередній рівень режисури і операторської роботи. 

Конкурсанти – норм, але бували і “сильніші” роки. Україна найкраща для нас у цілому світі;), але ж об’єктивно зрозуміло, що перемога була зумовлена політичною підтримкою нашої держави, а не крутості Калуша.

Гордість за наших учасників, сором за журі та скандали цьогорічні починаючи з нацвідбору. Дивний підбір ведучих на нацвідбір. Трансляції фіналу і напівфіналу – норм. Завдяки Тімуру. Саме шоу в Турині виглядало дуже бідно і не стильно (маю надію організацією в 2023 не будуть займатись ті, хто дотичний був до ЄБ в цьому році). Повернути б “Суспільному” людей з СТБ для організації, бо не вивозять(
все +- гуд, тотального хейту на жюрі не розділяю. Ведучий ???? його сльози в прямому ефірі – наші сльози.
В такій ситуації, яка зараз в світі, ЄБ – це культурна дипломатія. Наші хлопці з Калуша – неймовірні молодці, вони надихнули і довели до сліз кожного українця. Наше журі – сліпе і неумісне. Зрозуміло, що конкурс має бути не політичним, проте тут мова зовсім не про політику, а про щирість, відкритість і підтримку. Найцікавіше було споглядати за розгубленими ведучими і уявляти, яка біганина серед редакторів та EBU, яким доводилось “з коліс” приймати рішення про гуманітарність закликів щодо Азовсталі:-)))
Занадто багато скандалів Прогнозована перемога
1. Для мене переможець Sam Ryder, попри мою цілковиту повагу до України.

2. Вважаю, що підготовкою до Євробачення варто займатися вже після Перемоги. Навряд, для людей, які так бояться війни (європейців), Євробачення стане вагомою причиною відвідати країну, де продовжуються бойові дії.

Перше ЄБ, за яким дійсно слідкували! Деякі інші гурти сподобалися також, але не рівня перемоги. Дуже пишаюся кількістю балів народного голосування, максимальна підтримка, ніби мені особисто сказали – ти крута!)
Сльози щастя! Велика гордість! Рада за Калуш і Україну
Соромно за журі і Суспільне Чекаю Притулу
Щодо балів Польщі, в такий час, коли саме вона приймає найбільшу кількість біженців, наше журі могло поставити 12 балів чи хоча б 10, проте, на мою думку, роздмухувати зараз з цього світовий скандал теж непотрібно, бо таким чином ми ще й піднімаємо хейт поляків до наших громадян в Польщі, а насправді в них він вже був і до ЄБ, бо є на то певні причини. А ми замість того аби спокійно і тихо розібратись з яких причин, що не так – внутрішньо, роздмухали так, що аж Польща почала ображатись, хоч вони про то ні слова не сказали. Было классное шоу. По поводу Польши считаю просто что их выступление в плане вокала достойно больше баллов, без политики. Объективно будет если возможно провести конкурс в Польше (недалеко от Украины страна), но ведущих туда поставить наших. Например, Остапчука – он классно вёл, и Шабанова – хорошо ведёт и отличный английский. Я не думаю, что мы успеем отстроить аэропорта и принять конкурс полноценно.
Радість від того що Калуш переміг. Наші молодці! Україна понад усе???????? Переможці????????
Маю нарікання на підготовку Італії, тому що продакшин був жахливий, особливо візитівки учасників. Євробачення мені загалом сподобалося, були хіба організаційні косяки від Італії.
Мені сподобалося, було справді цікаво спостерігати за півфіналами і фіналом. Єдине, що було трохи неприємно – багато пісень, які дуже схожі на інші пісні, які я вже чула раніше. Я була майже впевнена, що ми виграємо! Про Україну зараз говорять всі! У нас був не найсильніший номер, але люди в якості допомоги та переживання віддавали голоси нам
????????????????????????????????Наші молодці Головна емоція – перемога України)

 

Сподіваємося, що наступного року “Євробачення” до виробництва і самого шоу буде причетно більше українців та на нашій землі ми побачимо фантастичне шоу!

На закінчення трохи експертних думок вже від нас. Питання яке  турбувало багатьох в опитуванні – це професійність та надійність журі. Ми проаналізували бали від журі зі всіх країн і порівняли наскільки їхні оцінки далекі від фінального результати. Для прикладу, якщо б всі оцінки співпали – то таке журі б отримало найменший бал різниці – він був би 0.  Тому для порівняння чим менше відхилення від фінального результату голосування суддів в журі – тим більше кваліфікованіше журі б вийшло. 

В таблиці для зручності  вказана країна, яка набрала найменший бал – це Бельгія, вона прирівнюється до 100%, а решта країни оцінюються вже відносно Бельгії. Результати в таблиці:

Belgium 100%
Poland 93%
Romania 93%
Latvia 81%
Azerbajan 78%
Georgia 78%
Albania 76%
Montenegro 76%
Swiserlankd 74%
Czech  71%
Germany 69%
North Macedonia 69%
Australia 68%
San Marino 66%
Finland 64%
Croatia 63%
Israel 63%
Norway  63%
UK 63%
Moldova 61%
Lithuania 60%
Malta 60%
Austria 58%
Ukraine 58%
Cyprus 57%
Ireland 57%
Iceland 54%
Estonia 53%
Bulgaria 52%
Denmark 49%
Portugal 49%
Armenia 46%
France 46%
Slovenia 44%
Spain 42%
Sweden 40%
Netherlands 37%
Italy 36%
Greece 31%
Serbia 29%

 

З таблиці бачимо — саме поняття кваліфікованого журі відсутнє – кожна країна по-своєму оцінює – тому використовувати козир, що журі – це не люди, а професіонали, виходячи з даних, не можна. Тому спокійно можна було голосувати не за тих за кого серце бажало – бо бачимо, що критеріїв професійності пісні в журі немає і вони не єдині.  

Також ми проаналізували, які бали в середньому за період існування журі в Євробаченні  давали Українські судді з 2009 року, коли така система введена.  Бачимо, що топ вподобання – Латвія та Голландія. Недалеко – Азербайджан, який напевно вміє працювати з суддями, далі – Білорусь та Грузія.  У Росії середній бал 5,5 але це за рахунок “нуля” балів з  2016 та 21 років, коли ставили “нуль” балів наші судді, а до того середній бал був 7,3. 

 

Netherlands 8,0
Latvia 8,0
Azerbaijan 7,6
Belarus 7,5
Georgia 7,3
Russia 5,5
Israel 4,5
Moldova 3,8
Armenia 3,7
Portugal 3,7
Switzerland 3,5
Sweden 3,3
France 3,2
Australia 3,0
Belgium 3,0
Austria 3,0
F.Y.R. Macedonia 3,0
Turkey 2,7
Hungary 2,4
Croatia 2,3
Malta 2,3
Greece 2,0
United Kingdom 1,9
The Netherlands 1,8
Norway 1,8
Italy 1,8
Poland 1,8
Czech Republic 1,7
Slovenia 1,7
Denmark 1,6
Lithuania 1,6
Estonia 1,3
Germany 0,9
Spain 0,5
Iceland 0,5
Serbia 0,3
Romania 0,3
Bulgaria 0,3
San Marino 0
Albania 0
Cyprus 0
Montenegro 0
Finland 0
Ireland 0
Bosnia & Herzegovina 0

З цікавого, що наші судді ніколи не давали балів: Сан–Марино, Кіпру, Чорногорії, Фінляндії, Ірландії та Боснії.

Автори: Орест Білоскруський та Інна Сергієнко.

Фото: Фейсбук

Новини

17 Вересня 2024

Агенція-підрядник Кремля з дезінформації запускала та розкручувала політичний проєкт Медведчука – «Схеми»

Німеччина надасть Україні додаткові 100 мільйонів євро допомоги – Бербок

Токаєв розповів Шольцу, що Росію «не можна перемогти». Німецький канцлер відповів, що підтримує Україну

16 Вересня 2024

доручив Генштабу надати план дій для покращення роботи центрів підготовки

МЗС України просить ООН і МКЧХ долучитися до заходів гуманітарного реагування на Курщині

Україна запропонувала допомогу в подоланні наслідків повеней шести країнам – Зеленський

15 Вересня 2024

Україна ще не отримала дозвіл від США на удари вглиб Росії – Зеленський

Допомога КНДР Росії становить найбільшу загрозу для України – Буданов

кожна затримка військового пакета має негативний наслідок на фронті

14 Вересня 2024

Голова уряду повідомив про затвердження проєкту держбюджету-2025

союз НАТО міг зробити більше, щоб запобігти війні в Україні

Україна має бути «важливим елементом» структури світової безпеки – Єрмак

13 Вересня 2024

Євросоюз засудив постачання Іраном балістичних ракет Росії

Всі новини ⇢