«Зачарована домашка»: чому дитина сидить над зошитом?

Головне
«Зачарована домашка»: чому дитина сидить над зошитом?

Як повідомляється, мова про прокрастинацію.

За за складним терміном криється простий переклад: «залишати на завтра». Тобто схильність відкладати важливі справи й робити їх в останню хвилину. Зазвичай про це явище згадують, коли йдеться про дорослих. Але діти — не виняток.  Якщо дитина просто не хоче робити домашню роботу, для неї вона не важлива: нудна, можливо, занадто складна. І такий школяр взагалі не вважає шкільні справи чимось серйозним: «Ходжу до класу, щоб поспілкуватися, пограти з друзями, поїсти в їдальні». Таке ставлення до навчання, насправді, не дуже поширене.

При прокрастинації дитині явно не комфортно. І це – реакція на те, що здається занадто важливим, ризикованим, небезпечним. 

Десять способів подолати зволікання в роботі

Знайдіть та знешкодьте хибні очікування. Запропонуйте дитині подумати, чи є в неї якісь із наведених страхів. Якщо просто запитувати, що непокоїть, школяр може промовчати, бо не здатен сформулювати причини. А інколи побоюється, що такі розмови — початок сварки. Якщо причина знайдена, запевніть, що нічого страшного не станеться, ви підтримаєте. 

Влаштовуйте дитині перерви раніше, ніж вона знайде спосіб уникнути роботи. У початковій школі достатньо робити 10 хвилин, а потім перерва 5-10 хвилин. Після години такої праці — тривала перерва, не менш ніж пів години. Тривале зосередження не підвищує, а знижує ефективність роботи! 

Перерви мають навантажувати органи почуттів. Переписуватися у соцмережах або обговорювати сторонні теми — це не відпочинок, адже мозок знов отримує вербальну інформацію. Натомість хай дитина послухає музику, потанцює, вийде на балкон, вип’є водички, з’їсть фрукт, подивиться відео без слів, прийме душ, пограє в дартс чи м’яч. Цікавий варіант: записати варіанти разом із дитиною, а потім вона буде тягнути: яке приємне завдання дістанеться?

Візуалізуйте процес та поступ. Намалюйте етапи. «Напишеш умови задачі — пройдеш ось сюди. А як зробиш першу з двох дій розв’язання, ти вже на половині шляху». Це не доведеться робити щоразу. Більшість задач, вправ, прикладів підходять під загальні алгоритми. 

Яскраво та весело! Що приємніше дивитися на зображення виконання домашньої роботи, то краще. Попередню картинку можна прикрасити кумедними малюнками, наклейками, улюбленими персонажами. Знизьте тривожність! Ще краще перетворити її на таку собі подобу гри: всі люблять ходилки-бродилки. Виконав частину роботи — пересунув фішку. А на зупинках — фанти з варіантами відпочинку. 

Зосереджуватися доведеться чесно. Просування зараховується лише, якщо ці 10 хвилин дитина зосереджено працювала.

Давайте 10-хвилинні частки домашнього завдання будь-де. Це потребує зусиль від батьків, але необхідно лише на першому етапі, аби зняти сформований страх. Часто його запускає і все, що асоціюється з домашньою роботою: робоче місце, підручники. 

Дитина не повинна одразу все зрозуміти. При першому читанні нового теоретичного матеріалу він не повинен бути зрозумілим! Навіть після пояснень. Потрібні перерви (режим розконцентрованої уваги) та час, аби виникли нові нейронні зв’язки і з’явилося відчуття, що все ясно. Ба більше, до усвідомлення матеріалу входить… нічний сон. Лише коли людина «переночує з новою інформацією», буде перший результат.

Не рятуйте дитину від «пожежі». Прокрастинація стає вигідною дитині, якщо в останню мить тато завжди робить домашнє завдання за неї, а мама намагається за годину до контрольної розказати увесь матеріал, що вивчали місяць. Батьки мають вказати, коли дедлайн пройшов: пора спати, за годину все це не вивчиш. Не сварити, але й не брати відповідальність учня на себе. 

Поясніть роботу мозку. У доступній формі розкажіть те, що знаєте самі: необхідні перерви, і це не робить дитину ледарем чи дурненькою. Попередьте про це заздалегідь, а не тоді, коли дитина спить чи плаче над зошитами. 

До слова, Київська опера відкриває дітям свої секрети залаштунків.

КиївNews

Новини

17 Липня 2024

Україна отримає перші F-16 вже найближчим часом – уряд Нідерландів

Маск переносить офіс SpaceX до Техасу на знак протесту проти ухвалення в Каліфорнії закону про захист ЛГБТ-людей

«Він буде рішучим у підтримці України» – експрем’єр Британії Джонсон після зустрічі з Трампом

16 Липня 2024

Чехія побудує в Україні патронний завод та виготовлятиме штурмові гвинтівки – Шмигаль

Прем’єр Шмигаль прибув у Прагу: що відомо про візит

Путін не зацікавлений у чесних переговорах на будь-яких умовах, окрім російських – ISW

15 Липня 2024

Гранати під ногами: кияни продовжують виявляти небезпечні предмети на вулицях

Командир судна ВМС вимагав хабарі в моряків за відгул на сушу: подробиці

Жорстоке вбивство на Київщині: людину спалили живцем

14 Липня 2024

Ситуація зі світлом покращиться у другій половині липня. Яку підтримку українці можуть отримати вже зараз

Стрілянина у Трампа. Прихильники почали продавати фото з його світлинами

До Міжнародного реєстру збитків уже подано понад 4,5 тисячі заяв – ОП

13 Липня 2024

В Укренерго розповіли, як вимикатимуть світло 14 липня: графіки відключень

Всі новини ⇢